جمشید و خورشید -   محصول: ایران 1384 - کارگردان: بهروز یغمائیان - تهیه کننده : نادر یغمائیان-

مدیر دوبلاژ: چنگیز جلیلوند- هنرنمای پارسیان / به همراه پشت صحنه ساخت و دوبلاژ انیمیشن

با آوازهای جذاب با خوانندگی: امین حیایی و ترانه علیدوستی

                                                              

با گویندگی ستارگان محبوب سینما ی ایران: چنگیز جلیلوند ، پرویز پرستویی ، ثریا قاسمی ، ترانه علیدوستی ، امین حیایی ، رامبد جوان ، حبیب رضایی

                                                                  

خلاصه داستان: جمشید به طور اتفاقی دختر پادشاه را می بیند و دلباخته او می شود. پادشاه که فرزند ذکور ندارد تصمیم می گیرد بین شاهزاده ها مسابقه برگزار کند و برنده داماد پادشاه و وارث تاج و تخت اوشود. خورشید که نمی خواهد جایزه مسابقه شود ار قصر فرار می کند و در جنگل اسیر گرگ ها می شود....

(( یادش بخیر سال 84 بود که اولین بار توی جشنواره کودک و نوجوان اصفهان این انیمیشن رو دیدم. با حضور کارگردانش. و نشست و.... من 10 سال کوچکتر از حالا بودم. یادمه به یغمائیان گفتم: چرا از دوبله گلوری استفاده نکردین؟ صدای " امین حیایی به یه جوان شجاع و عاشق و جنگجو نمیخوره. بیشتر به جوان های 

علاف بیکار میخوره. و صدای "ترانه علیدوستی: مثل صدای دخترها خمار و معتاده)) یادمه آخر کارتون یک صحنه ای بود که جمشیدو خورشید به هم می رسن. تماشاچیان انتظار داشتن مثل کارتون های والت دیسنی بشه که میدونین دیگه. ولی جمشید یه پیرمرد کوتوله رو با خوشحالی بغل می کنه و تمام سالن ترکیدن از خنده.

(( الان هم که پس از 10 سال کارتون رو میبینم. به نظرم صدای" رامبد جوان و امین حیایی و ترانه علیدوستی برای دوبله این کاررتون مناسب نیستن. ولی بقیه خیلی خوبن. مثلا "پرستویی: خیلی عالی به کاراکتر منفی خورده. البته "امین حیایی و ترانه علیدوستی آوازهای کارتون رو خیلی قشنگ خوندن.

(( و خوب حالا "ترانه علیدوستی" به لطف شهرزاد خییلی مشهور تر از 10 سال پیشه. و آدم از صداش حس متفاوتی بهش دست میده تا اون سال.))

به نظرم برای جمشید : اشکان صادقی یا امین قاضی بهترین گزینه ان.  و  برای خورشید : اعظم چوبدار  و ریحانه صفاری یا مینو غزنوی  میتونست انتخاب بهتری باشه. 

(( راستی دیروز قسمت جدید انیمیشن "فصل شکار" منتشر شد. خدا میدونه کدوم گروه دوبله کنند.

اگر "گلوری دوبله کنه. فقط"الیوت: مهرداد رئیسی" قشنگه. ولی اگه" سورن" دوبله کنه. در مقایسه با

"فصل شکار 3" 90 در صد دوبلورها رو داره. فقط "الیوت رو نداره که شاید" محمدرضا صولتی"حرف بزنه.امیدوارم زودتر با دوبله "سورن" بیاد. و طبیعتا با نام "فصل شکار 4 "خواهد آمد.  ))

     

                                         

منبع : محمود كارتون | انیمیشن سینمایی ایرانی"جمشید و خورشید" منتشر شد
برچسب ها : دوبله ,علیدوستی ,ترانه ,خورشید ,حیایی ,جمشید ,ترانه علیدوستی ,امین حیایی ,رامبد جوان ,چنگیز جلیلوند